Dom i ogród

Dlaczego warto wybrać akumulatorowe urządzenia ogrodnicze?


Kto z nas, mający pod swoją pieczą przydomowy ogród, choć raz miał problemy z wielometrowym, ciągnącym się za kosiarką lub podkaszarką kablem, który nierzadko nie tylko przeszkadzał w pracy, ale i zdarzało się, iż trafiał on pod ostrza, ten doceni, jakim ułatwieniem mogą być urządzenia z własnym napędem, takie jak kosiarki akumulatorowe lub sekatory akumulatorowe? Niezbyt przyjemne wspomnienia mogą mieć też ci ogrodnicy, którzy nie mając smykałki majsterkowiczów grzebiących w silnikach spalinowych, borykać się musieli z humorami napędu swej kosiarki spalinowej. Jakkolwiek wielu z nas, oglądając urządzenia akumulatorowe w marketach budowlanych lub ogrodniczych, ma pewne obawy, co do mocy i wydajności, takich kosiarek, od razu trzeba stwierdzić, iż w niewielkim stopniu ustępują one swym spalinowym kuzynom, a kilkoma funkcjonalnościami z pewnością je prześcigają.

Czym wyróżniają się kosiarki akumulatorowe?

Od razu na początku przytoczmy informację, którą znaleźć możemy na stronach wielu producentów sprzętu akumulatorowego, a mianowicie; rekomendują oni, iż przeciętne kosiarki akumulatorowe są przeznaczone do obróbki średniej wielkości ogrodów i trawników (do 500 m2). Niemniej jednak i takim sprzętem możemy również pielęgnować nieco większe powierzchnie – o czym poniżej.

Zastanówmy się jednak, jakimi funkcjonalnościami przewyższają takowe urządzenia, ich, sieciowo zasilane lub spalinowe, odpowiedniki. Kosiarki lub sekatory akumulatorowe są zazwyczaj lżejsze, niż koszące urządzenia spalinowe. W odróżnieniu od kosiarek elektrycznych nie jesteśmy też ograniczeni długością kabla, jeśli chodzi o powierzchnię, w której kręgu pracujemy; zwiększa się także manewrowość urządzenia. Odpada także – zarysowane powyżej – niebezpieczeństwo rozjechania kabla zasilającego.

Rzecz oczywista, kosiarki akumulatorowe są też o niebo bardziej ekologiczne w eksploatacji, niż kosiarki spalinowe, a sama reanimacja wyładowanych w trakcie eksploatacji akumulatorów, jest o wiele bardziej komfortowe, niźli zabawy z paliwami płynnymi. Poza tym, nawet najtańsze i najbardziej podstawowe modele kosiarek akumulatorowych nie zostały pozbawione udogodnień znanych z poprzednich generacji urządzeń koszących trawniki. Tak więc, mamy zintegrowany, demontowalny kosz, zapobiegający rozrzuceniu rozdrobnionego pokosu lub też dysze wyrzutu bocznego lub tylnego, jeśli pozostawienie pokosu na powierzchni nam nie przeszkadza. Kosiarki akumulatorowe mają też zazwyczaj kilka ustawień wysokości koszenia, regulowanych centralnie.

Co do sygnalizowanej na początku akapitu, wielkości powierzchni pracy takiej kosiarki, producenci i sprzedawcy, zazwyczaj rekomendują zakup drugiego, „zapasowego” akumulatora. I mimo, iż może to dość znacznie zwiększyć koszt zakupu urządzenia, to pozwoli utrzymać płynność pracy – pamiętajmy, bowiem iż ładowanie jednego modułu (zależnie do zamontowanej baterii Li-Ion) może trwać 10-16h.

Przyszłość w dziedzinie pielęgnacji trawników – robot koszący

Gdy, na przełomie lat 70`tych i 80`tych XX wieku do fabryk, początkowo amerykańskich i japońskich gigantów motoryzacyjnych trafiały pierwsze w pełni zautomatyzowane i autonomiczne linie produkcyjne, nikt z nas nie sądził, że już niedługo automatyzacja sprzętów użytkowych, wsparta sztuczną inteligencją, trafi także – dosłownie – pod nasze strzechy. Od tzw. inteligentnych domów, poprzez autonomiczne pojazdy osobowe, aż na robotach koszących kończąc, technologia zdaje się wspierać nas w trudach życia codziennego.

Robot koszący, zwany też kosiarką samojezdną, to pierwsza generacja sprzętów, które wyręczą nas w pracach ogrodowych, warto więc się im przyjrzeć. Zazwyczaj są niewielkich, kompaktowych rozmiarów i mają wszystkie ważniejsze pozytywne atrybuty kosiarki akumulatorowej. Są ekologiczne w eksploatacji, nieograniczone kablem, ciche. Robot koszący z mocną baterią jest w stanie obsłużyć od 1 tys. do 2 tys. m2. Zazwyczaj, to od serca takiego robota, czyli jego swoistej AI, zależy to, jak i na co będzie reagował, i jakim poziomem sterowności, będzie się charakteryzował. Taki o najwyższym stopniu zaawansowania, ale też i niestety najdroższy, robot koszący będzie miał nie tylko wbudowane czujniki deszczu, czujniki przeszkód, czujnik zabezpieczający przed przegrzaniem silnika, ale też będzie całkowicie sterowany z poziomu aplikacji w smartfonie.

Dom i ogród
Rodzaje lamp idealnych na taras
  • Roboty koszące to na pewno przyszłość ogrodnictwa – warto pomyśleć o takim sprzęcie.